Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Efekt motyla, czyli jak przewidzieć nieprzewidywalne

FESTYN NAUKI


Data 21.04.2018 - 22.04.2018

Godzina 10:00 - 18:00

Miejsce imprezy Manufaktura - rynek

Adres ul. Karskiego 5

Rodzaj imprezy konkurs
gry logiczne

Organizator Uniwersytet Łódzki - Wydział Matematyki i Informatyki UŁ

Prowadzący imprezę Renata Wiertelak

Adresaci imprezy Wszyscy zainteresowani

Opis imprezy

Przewidywanie przyszłości kojarzy się raczej z wróżbiarstwem niż z matematyką, jednak to ta druga ma praktyczne zastosowanie i pozwala nam badać problemy dnia codziennego. Jaka będzie jutro pogoda? A jaka za miesiąc? A jaka za 5 lat? Duża część z nas przekonała się, ile warte są prognozy długoterminowe uciekając przed deszczem i burzą na urlopie. Po ile będą akcje Tesli za rok, a po ile Bitcoin? Nie ma mędrców na tym świecie, którzy daliby poprawną odpowiedź na takie pytania. Teoria układów dynamicznych jest dziedziną matematyki, której jednym z celów jest zbadanie, ile tak na prawdę jesteśmy w stanie przewidzieć.

Zapoznamy uczestników pikniku z pojęciem wrażliwości na warunki początkowe (tzw. efekt motyla) i przekonamy ich, że jest to istotne ograniczenie, które w niektórych sytuacjach zabrania nam przewidywać przyszłości. Na naszym stoisku uczestnicy będą mogli wykonywać doświadczenia z dwoma równoległymi podwójnymi wahadłami, by zobaczyć na własne oczy, że subtelna zmiana warunków początkowych wpływa diametralnie na efekt w dłuższym okresie czasu. W ramach odczucia efektu motyla na własnej skórze, uczestnicy będą mogli również wziąć udział w konkursie podrzucania smartfona i wygrać słodkości. Całość naszej wystawy będzie na tle plakatów zawierających podstawowe informacje na temat efektu motyla i licznych fraktali związanych z tą tematyką.

Dodatkowo w celu doskonalenia logicznego myślenia, pozostawiamy do zabawy naszym uczestnikom różne logiczne gry oraz zagadki.