Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Niszczycielska woda – ekstremalne powodzie: przyczyny, skutki, metody monitoringu


Data rozpoczęcia 21.03.2023

Godzina 09:15 - 10:00

Miejsce imprezy Sala teatralno-widowiskowa, Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy

Adres Bełchatów, pl. Narutowicza 3

Rodzaj imprezy wykład
lekcja festiwalowa

Organizator Uniwersytet Łódzki - Wydział Nauk Geograficznych oraz Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

Prowadzący imprezę mgr Malwina Kozek-Połomska

Adresaci imprezy Nauczyciele
Szkoły ponadpodstawowe
Szkoła podstawowa (klasy VII-VIII)

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

E-mail karolina.oleksiewicz-hoffer@mckbelchatow.pl

Numer telefonu 446351910

Opis imprezy

Woda, czyli jeden z czterech żywiołów, z jednej strony służy człowiekowi i przyrodzie, z drugiej zaś może przeistoczyć się w ogromną siłę niszczącą, czyli powódź. Zarówno w przeszłości, jak i teraz powodzie „nawiedzają” różne zakątki świata. Jedne z nich ustępują szybciej i nie powodują dużych szkód, a inne sieją spustoszenie elementów środowiska przyrodniczego oraz „zabierają” ludziom cały dorobek życia.

Podczas wykładu przyjrzymy się tym najbardziej spektakularnym zdarzeniom spowodowanym np. obfitymi opadami deszczu, jak powódź tysiąclecia w Polsce z 1997 roku, która stała się inspiracją dla twórców jednego z najchętniej oglądanych seriali na platformie Netflix – „Wielka Woda”.

Przeanalizujemy również powodzie o innej genezie, np. takie, które powstały w wyniku cyklonów tropikalnych, jak powódź w Nowym Orleanie z 2005 roku.

Nie zabraknie również przykładów najbardziej ekstremalnych zdarzeń pod względem ilości ofiar i strat materialnych, jak np. powodzie w Chinach z 1931 i 1998 roku.

Dodatkowo, opowiemy o przyczynach „niszczycielskiej wody” oraz o metodach monitoringu tego zjawiska.