Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Polimery w kosmetykach. Naturalne czy syntetyczne?


Data rozpoczęcia 18.04.2024 - 19.04.2024

Godzina 11:40 - 12:10

Miejsce imprezy Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi

Adres Sienkiewicza 112, Łódź

Numer sali 08/09

Rodzaj imprezy wykład

Organizator Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi

Prowadzący imprezę Bartłomiej Kost

Adresaci imprezy Studenci
Wszyscy zainteresowani
Szkoły ponadpodstawowe

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

E-mail damian.mickiewicz@cbmm.lodz.pl

Numer telefonu 504784037

Opis imprezy

W dzisiejszych czasach, polimery odgrywają kluczową rolę w produkcji kosmetyków, stanowiąc istotny składnik wielu produktów pielęgnacyjnych. Jednakże, pojawia się pytanie, czy lepszym wyborem są kosmetyki naturalne czy syntetyczne.

Polimery naturalne, takie jak chitozan czy celuloza, cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoją biodegradowalność i przyjazność dla środowiska. Chitozan, pochodzący z łupin krewetek, posiada właściwości antybakteryjne i nawilżające, co sprawia, że jest atrakcyjnym składnikiem kosmetyków. Z kolei celuloza, pochodząca z roślin, może pełnić rolę stabilizatora i zagęszczacza.

Z drugiej strony, polimery syntetyczne, takie jak polietylenglikol (PEG) czy polimery akrylowe, zdobyły popularność ze względu na swoją wszechstronność i trwałość. PEG, jako substancja rozpuszczalna w wodzie, często występuje w produktach do pielęgnacji skóry, zapewniając efektywną emolientową funkcję. Polimery akrylowe natomiast są wykorzystywane jako środki żelujące i utrwalające w produktach do stylizacji włosów.