Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Obcy w Łodzi - co robią i skąd przybyły obce i inwazyjne owady żyjące w naszych kuchniach, łazienkach, ogrodach i parkach?


Data rozpoczęcia 17.04.2024

Godzina 17:00 - 18:00

Miejsce imprezy Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

Adres ul. Banacha 12/16, 90-237 Łódź

Numer sali Aula A

Rodzaj imprezy wykład
pokaz
prezentacja interaktywna

Organizator Uniwersytet Łódzki/Wydział Biologii i Ochrony Środowiska/Instytut Ekologii i Ochrony Środowiska - Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii; ZPKWŁ - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

Prowadzący imprezę dr Radomir Jaskuła

Adresaci imprezy Studenci
Seniorzy
Nauczyciele
Szkoła podstawowa (klasy VII-VIII)

Opis imprezy

Powszechnie wiadomo, że owady to najliczniejsza w gatunki grupa zwierząt, ich różnorodność przekłada się niestety także na fakt, że dominują również wśród gatunków inwazyjnych.

Liczba takich obcych gatunków owadów w naszym kraju nieustannie wzrasta, co zwykle bezpośrednio wynika z działalności człowieka, a co negatywnie wpływa na rodzime środowisko przyrodnicze, nierzadko jednocześnie generując duże koszty ekonomiczne w różnych gałęziach gospodarki.

Podczas wykładu połączonego z pokazem licznych obcych i inwazyjnych gatunków owadów dowiemy się m.in.: skąd wzięły się owady w łazience, na parapetowych roślinach, lub w kupowanych produktach spożywczych lub karmie dla psa i kota? Czy na naszych oczach dokonuje się owadzia inwazja na rośliny żyjące w parkach i ogrodach? Czy postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że powinniśmy przygotować się na częstsze spotkania z pluskwami i prusakami? A może obcym karaczanom możemy zawdzięczać... leki na raka?

Ponadto dowiemy się, jak ważni w badaniach nad obcymi owadami są naukowcy obywatelscy i jak łatwo kimś takim może zostać każdy. Spotkanie będzie także okazją do zaprezentowania znanego już z mediów społecznościowych projektu "Obcy w Łodzi - obce i inwazyjne gatunki owadów w Łodzi i okolicach" (https://www.facebook.com/ObcyWLodzi).