Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Jak dbać o wodę w mieście? - Wspólnie poznajmy Bzurę i Arturówek


Data rozpoczęcia 24.05.2024

Godzina 10:00 - 12:00

Miejsce imprezy Dolina rzeki Bzury na terenie kompleksu rekreacyjnego Arturówek

Rodzaj imprezy wycieczka

Organizator Uniwersytet Łódzki - Wydział Biologii i Ochrony Środowiska - Instytut Ekologii i Ochrony Środowiska - Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii

Prowadzący imprezę dr Paweł Jarosiewicz

Adresaci imprezy Studenci
Szkoły ponadpodstawowe
Szkoła podstawowa (klasy VII-VIII)

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

formularz (www) https://forms.office.com/e/LrTrKyxERP

Opis imprezy

Zbiorniki w Arturówku są jednym z najważniejszych obszarów rekreacji dla mieszkańców Łodzi. Podobnie jak większość wód na terenach zurbanizowanych, znajdują się one pod znacznym wpływem oddziaływań antropogenicznych, negatywnie oddziałujących na jakość wody!

Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej wraz z Miastem Łódź, w latach 2010-2015 z sukcesem zrealizowali projekt LIFE EH-REK, którego celem była rekultywacja zbiorników w Arturówku. Rozwiązania zaproponowane w ramach projektu były inspirowane naturalnymi procesami i łączą w sobie wiedzę z zakresu biologii, hydrologii i inżynierii wodnej. Innowacyjność projektu została doceniona m.in. przez Komisję Europejską, która wybrała ten projekt jako najlepszy w całej Unii Europejskiej w 2018 roku.

Ponieważ każdy ekosystem zmienia się w czasie, jak również zmienia się forma i intensywność presji, kluczowe pytanie brzmi: Czy zastosowane rozwiązania nadal działają i jakie tajemnice skrywają po prawie dekadzie od wdrożenia?

Wycieczkę po dolinie Bzury i zbiornikach rekreacyjnych w Arturówku przeprowadzą dla Państwa pracownicy Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ekohydrologii. Na przykładach rozwiązań z Łodzi uczestnicy nie tylko dowiedzą się czym są tzn. Rozwiązania Bliskie Naturze ale też będą mogli zobaczyć ich wykorzystanie w praktyce.