Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Biobank Łódź i badania genetyczne – nasz plan na zdrowsze jutro

FESTYN NAUKI


Data rozpoczęcia 20.04.2024

Godzina 10:00 - 18:00

Miejsce imprezy Manufaktura, galeria handlowa

Adres ul. Karskiego 5

Rodzaj imprezy warsztaty

Organizator Uniwersytet Łódzki - Wydział Biologii i Ochrony Środowiska - Instytut Biofizyki/Katedra Biologii Nowotworów i Epigenetyki, Pracownia Biobank

Prowadzący imprezę dr Katarzyna Janik-Superson

Adresaci imprezy Studenci
Seniorzy
Wszyscy zainteresowani
Nauczyciele
Szkoła podstawowa (klasy I-III)
Szkoła podstawowa (klasy IV-VI)
Przedszkole
Szkoły ponadpodstawowe
Szkoła podstawowa (klasy VII-VIII)

Opis imprezy

Warsztaty mają na celu wytłumaczenia zainteresowanym z każdej grupy wiekowej jak biobankowanie i badania genetyczne pomagają w diagnostyce chorób genetycznych i w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co to jest i na czym polega biobankowanie materiału genetycznego, dlaczego biobanki są ważne dla ludzkości, dlaczego kluczowe jest zebranie jak największej kolekcji DNA z danej populacji.

Chętni przejdą drogę od mutacji do profilaktyki choroby cywilizacyjnej - przez wszystkie etapy badania genetycznego, od symulacji pobrania materiału genetycznego i wypełnienia zgód i ankiet niezbędnych do biobankowania, izolacji DNA, reakcji PCR, sekwencjonowania, genotypowania i porównywania otrzymanej sekwencji DNA z sekwencją referencyjną w celu odnalezienia wariantu polimorfizmu genu predysponującego od danej choroby cywilizacyjnej.

Podczas warsztatów będzie prezentowany film Flashmob PCR (Marciniak, Królikowska, Baranowska) o reakcji PCR, stworzony z udziałem prawie 800 dzieci z łódzkich szkół i przedszkoli. Film jest promowany pod linkiem:

https://youtu.be/pP2LvNX_sPk?si=3optzCIQN7xvN1Ff