Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Warsztaty “ABC rodzinnego archiwisty”


Data rozpoczęcia 15.04.2024

Godzina 11:00 - 12:30

Miejsce imprezy Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego

Adres Łódź, ul. Jana Matejki 32/38

Numer sali sala nr 102 (1 piętro)

Rodzaj imprezy warsztaty
lekcja festiwalowa

Organizator Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego

Prowadzący imprezę Maria Strzelecka

Adresaci imprezy Szkoły ponadpodstawowe

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

Brak wolnych miejsc

E-mail maria.strzelecka@lib.uni.lodz.pl

Opis imprezy

“ABC archiwisty rodzinnego” to warsztaty stworzone z myślą o tych wszystkich, którzy zbierają, gromadzą i przechowują dokumenty i pamiątki po swoich przodkach. Listy, świadectwa, zdjęcia, albumy, pamiętniki czy przedmioty codziennego użytku to nośniki rodzinnych wspomnień, historii i anegdot.

Jak o nie dbać, aby przetrwały dla kolejnych pokoleń? Jak cieszyć się nimi i kreatywnie wykorzystywać, tworząc z nich kolaże, dzienniki podróży, a nawet gry dla całej rodziny? Na te pytania i wiele innych postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania zorganizowanego w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki 2024.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Uczestnicy będą mieli okazję do obejrzenia unikatowych rękopiśmiennych zbiorów BUŁ, takich jak pamiętniki, dzienniki z podróży, dawne archiwa rodzinne, księgi adresowe miasta Łodzi. Poznają sekrety pracy nad rękopisami i zbiorami specjalnymi. Najodważniejsi spróbują swoich sił w rozszyfrowaniu m.in. autentycznego XVIII-wiecznego listu gończego lub XIX-wiecznego spisu zawartości szkatuły z brylantami.

Maksymalna liczba uczestników: 25