Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Sport, kibice i stadiony okiem socjologa (i ekonomisty)


Data rozpoczęcia 18.04.2024

Godzina 11:00 - 12:00

Miejsce imprezy Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Adres Łódź, ul. Rewolucji 1905r. 37/39

Rodzaj imprezy dyskusja
wykład

Organizator Uniwersytet Łódzki - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

Prowadzący imprezę dr hab. Wojciech Woźniak

Adresaci imprezy Szkoły ponadpodstawowe

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

Brak wolnych miejsc

E-mail dorota.cierniak@uni.lodz.pl

Numer telefonu 42 635 48 18; 603 632 295

Opis imprezy

Wieczorem 14 stycznia 2024 roku strzelając bramkę w doliczonym czasie gry skrzydłowy Realu Madryt Rodrygo przypieczętował zwycięstwo 4-1 nad Barceloną w finale Superpucharu Hiszpanii. Zapewnił tym samym milionom kibiców „Królewskich” radosny wieczór. Odwrotnie w przypadku fanów katalońskiego klubu. Ci opuszczając stadion lub wyłączając telewizory przeklinali we wszystkich językach ludzkości, wiedząc jednocześnie, że już wkrótce ich klub będzie miał wiele, bardzo wiele okazji do rewanżu. To prosty opis sytuacji z końcówki jednego z setek tysięcy meczów piłkarskich jakie odbyły się na świecie w bieżącym roku roku.

Jakie jest jednak jego znaczenie poza sportową rywalizacją i kibicowską satysfakcją? Czy mówi nam coś o hiszpańskim społeczeństwie? A może w ogóle o ludzkości? Czy ma znaczenie dla gospodarki? Czy jest istotny politycznie i dlaczego? I dlaczego w ogóle mecz między dwiema hiszpańskimi drużynami odbył się w stolicy Arabii Saudyjskiej?

Wykład będzie o tym jak i po co socjologowie i ekonomiści obserwują, opisują i analizują świat sportu, i co z tego wynika.

Maksymalna liczba uczestników: 30


Równolegle z Festiwalem Nauki, w godz. 9.30-15.00 odbywać się będą Drzwi Otwarte na EkSocu, na które zapraszamy szczególnie uczennice i uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.