Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Pokój. Harmonia nieba i ziemi. Spotkanie z kulturą azjatycką


Data rozpoczęcia 22.04.2024

Godzina 09:30 - 11:00

Miejsce imprezy Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ

Adres ul. Lindleya 5a

Numer sali Aula im. Michowicza

Rodzaj imprezy pokaz
koncert

Organizator Uniwersytet Łódzki – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych – Katedra Studiów Azjatyckich – SKN Azji Wschodniej i Pacyfiku, Łódzki Dom Kultury

Prowadzący imprezę Anna Krysztofiak, Małgorzata Niedźwiedź

Adresaci imprezy Studenci
Seniorzy
Wszyscy zainteresowani
Nauczyciele
Szkoła podstawowa (klasy IV-VI)
Szkoły ponadpodstawowe
Szkoła podstawowa (klasy VII-VIII)
Szkoła podstawowa (klasy VI-VIII)

Wymagana wcześniejsza rejestracja na imprezę:

E-mail green.lute@wp.pl

Opis imprezy

Zapraszamy na koncert/wykład performatywny, na który składają się elementy słowa oraz muzyki tradycyjnej wykonanej na oryginalnych instrumentach azjatyckich.

Będziemy poszukiwać odpowiedzi na palące nas w czasach niepokoju pytania: czym jest pokój, harmonia i ład?

Studenci Koła Naukowego Azji Wschodniej i Pacyfiku podzielą się z widzami inspirującymi odpowiedziami, które odnajdują w cytatach tekstów, aforyzmów oraz w poezji azjatyckiej. Słowo podane będzie w języku polskim jak też w oryginalnych językach wybranych tekstów: po mandaryńsku,
japońsku, koreańsku i po wietnamsku. Studenci zaprezentują nie tylko swoją pasję, ale też będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w zakresie władania językami orientalnymi.

Wykład poprowadzi, a także zilustruje muzyką Anna Krysztofiak, reprezentując współpracę pomiędzy Uniwersytetem a Łódzkim Domem Kultury.

Utwory tradycyjne zabrzmią na oryginalnych instrumentach z Chin, Tajwanu, Japonii i Tybetu.

Program muzyczny wykonany zostanie na następującym instrumentarium: guzheng, guqin, bawu, xiao, nepalski flet tika, tajwański yueqin, dranyen, koto i shakuhachi.

Utwory muzyczne będziemy przeplatać ze słowem mówionym w wykonaniu studentów. Będą to cytaty autorów takich jak m.in. Konfucjusz, Mencjusz, Laozi, Li Bai, Sen no Rikyū i inni. Każdy fragment zaprezentowany zostanie w języku oryginalnym i polskim.


Mamy nadzieję, że serca słuchaczy napełnią się pokojem i harmonią, a nasza współpraca w ramach tego przedsięwzięcia będzie stanowiła świadectwo budowania mostów oraz poszukiwania mądrości poprzez zgłębianie klasyki mistrzów i filozofów. Koncert/wykład performatywny dofinansowany i zrealizowany jest przy współpracy z Łódzkim Domem Kultury.