Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Krople wody na ślizgawce


Data 19.04.2018

Godzina 09:50 - 10:10

Miejsce imprezy Politechnika Łódzka, Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE

Adres ul. Żwirki 36, budynek A16

Numer sali 2

Rodzaj imprezy wykład

Organizator Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN

Prowadzący imprezę prof. Anna Kowalewska

Adresaci imprezy Młodzież
Szkoła podstawowa (klasy I-III)
Liceum

Opis imprezy

Hydrofobowość ( z gr. “hydro” - woda, “phobos” - strach) to skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania cząsteczek wody. Jednocześnie określa się tak niezwilżalność powierzchni ciał stałych przez krople wody. Taką właściwość mają na przykład powierzchnie liści lotosu, czy też skrzydeł motyli.
Powierzchnie innych materiałów (np. tworzyw sztucznych czy materiałów ceramicznych) mogą nabyć takie cechy po naniesieniu specjalnych powłok hydrofobowych, czyli preparatów dzięki którym pokryta nimi powierzchnia zacznie odpychać cząsteczki wody. Stosowane są w tym celu coraz częściej nanopowłoki, które są niewidoczne dla oka, za to ich działanie jest zauważalne i dające wiele możliwości praktycznego zastosowania w życiu codziennym. Na przykład woda spływając po powierzchniach hydrofobowych (naturalnych, lub takich które nabyły tę cechę dzięki pokryciu daną nanopowłoką), może zabierać ze sobą cząsteczki zanieczyszczeń.
Na podobnej zasadzie działają powłoki lipofobowe, które zapobiegają osadzaniu się cząsteczek niepolarnych (tłuszcze, oleje) oraz lodofobowe zapobiegające pokrywaniu powłok lodem w temperaturach mniejszych niż 0oC. Wspomniane zjawiska i materiały pomagające w zmaganiach z niekorzystnymi czynnikami zostaną omówione w czasie wykładu.