Łódzkie Towarzystwo Naukowe - Łódź Innowacyjna od zawsze

Magia Fizyki

FESTYN NAUKI


Data 21.04.2018 - 22.04.2018

Godzina 10:00 - 18:00

Miejsce imprezy Manufaktura - rynek

Adres ul. Karskiego 5

Rodzaj imprezy pokaz
warsztaty

Organizator Politechnika Łódzka - Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej - KNF Kot Schrödingera

Prowadzący imprezę Andrzej Brozi

Adresaci imprezy Wszyscy zainteresowani

Opis imprezy

Zaprezentowanie zostaną cztery doświadczenia:

Drabina Jakubowa

Elektryzujące doznania rzędu kilku tysięcy VOLT tylko na stanowisku Koła Naukowego Fizyków Kot Schrödingera. Niepowtarzalna okazja aby na własne oczy zobaczyć plazmę o temperaturze ponad 5000 °C i poznać tajemnicę wspinającego się po drabinie łuku elektrycznego.Zapraszamy!

Akustyka

Jak dobry masz słuch? Czy potrafisz wygenerować dwa dźwięki o jednakowej częstotliwości? Zapraszamy na warsztaty akustyczne, gdzie narobimy dużego hałasu odkrywając swoje muzyczne możliwości.Weź udział w eksperymencie, który ukarze ile lat ma twój słuch oraz czy drzemie w Tobie ukryty talent Fryderyka Chopina. Poznaj fizykę od zupełnie nowej strony.

Latający obiekt

Lewitujące obiekty rodem z filmów to wciąż nie lada zagadka dla każdego miłośnika Science Fiction. My fizycy znamy jednak inne sposoby, które sprawią, że przedmiot uniesie się w powietrzu. W naszym pokazie odkryjemy tajemnicę latających przedmiotów, ukazując lewitujący obiekt. Przenieś się z nami w świat w którym jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia.

Silnik elektryczny prądu stałego

Magnetyzm oraz elektryczność to dwa niezwykle istotne, a przy tym związane ze sobą, zagadnienia. Niektóre zjawiska zachodzące w polu magnetycznym są podstawą funkcjonowania naszej współczesnej technologii. Aby to zrozumieć, przenieśmy się w czas ich odkrywania, kiedy to pomysły na wykorzystanie tych niezwykłych dziedzin dopiero kiełkowały. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda siła Lorentza oraz sprawdzić w praktyce jak działa własnoręcznie zrobiony silnik elektryczny - zapraszamy!